جستجو :
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَن صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
امروز: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۳ خرداد

 
 • صوت و متن جلسات درس اخلاق معظّم‌له در ماه مبارک رمضان 1439(1397)
 • برنامه نماز جماعت و درس اخلاق در ماه مبارک رمضان
 • درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث دهم؛ پاداش روزه حقیقی
 • حضور ناشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی مظاهری در نمایشگاه کتاب تهران با هفده جلد کتاب جدید
 • بازنشر بیانات معظّم‌له در آستانه نیمۀ شعبان
 • بیانات معظّم‌له در آیین تجلیل از اساتید حوزۀ علمیّۀ اصفهان - 11/2/1397
 • درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث نهم؛ اهتمام به امور مسلمان‌ها، شرط مسلمانی
 • پيام به آیین رونمایی از دستاوردهای پروژۀ بزرگ «طنین وحی» - 6/2/1397
 • دیدار جناب حجة‌الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی، نمایندۀ حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی - 5/2/1397

 • ---->
  تازه هاي پايگاه
  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث یازدهم؛ مسئولیّت مضاعف جایگاه معنوی والا
  خلاصه

  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث یازدهم؛ مسئولیّت مضاعف جایگاه معنوی والا

  عقل انسان به خوبی حکم می‌کند که حساب خواص، غیر از سایر مردم است. آن دفتری که برای خواص باز کرده‌اند، غیر از دفتری است که برای عموم مردم باز کرده‌اند. خیلی چیزها برای عموم مردم حلال است، اشکال هم ندارد، امّا وقتی می‌رسد به طلبه‌ها حرام می‌شود، برای اینکه ضرر نوعی در آن است و ممکن است موجب وهن دین یا ننگ برای اسلام و تشیّع شود. اینکه امام صادق«سلام‌الله‌علیه» می‌فرمایند: «وَ كُونُوا دُعَاةً إِلَى أَنْفُسِكُمْ بِغَيْرِ أَلْسِنَتِكُمْ‏ وَ كُونُوا زَيْناً وَ لَا تَكُونُوا شَيْناً»؛ مؤید همین مطلب است. متاسفانه برخی از خواص، روحانیّون و افراد تأثیرگذار، به جای رفتار محتاطانه، خود را رها کرده‌اند و هر رفتاری از مردم عادی سر می‌زند، مرتکب می‌شوند. همه باید مراقب باشند. گاهی تنبیه معنوی در انتظار این‌گونه افراد است. مثلاً بعد از سال‌ها عبادت، منحرف می‌شوند. حال انحرافی پیدا می‌کنند و در اثر آن راحت غیبت می‌کنند، پشت سر مراجع هم غیبت می‌کنند و گاهی این گناهان بزرگ را مباح و حتی واجب می‌شمرند.

  ادامه...

  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث دهم؛ پاداش روزه حقیقی
  خلاصه

  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث دهم؛ پاداش روزه حقیقیاگر انسان به راستی مقیّد به روزۀ واجب یا مستحب باشد، مقام عنداللّهی پیدا می‌کند و به جایگاهی می‌رسد که از غیر خدا منقطع شده، به خدا وصل می‌گردد: «انقطاع عن النّاس، انقطاع الی الله». در این مقام، دیگر هیچ چیزی، هیچ کسی، در نظرش نیست جز خدا، انصافاً خیلی حال خوبی است، هیچ چیزی در توجه او نیست جز خدا، دیگر در زندگی فقط خدا را دارد، که این یک شهود است. یک حضور قلب دائمی است، که بعضی‌ها دارند. این همان حضور قلب است که معمولاً برای کسی پیدا نمی‌شود، به جز برای اولیاء خدا، کسانی که همه جا را محضر خدا می‌دانند، خود را در محضر خدا می‌یابند و ادب حضور را مراعات می‌کنند. این حالت نه تنها در غیر نماز، بلکه در نماز هم بسیار کم پیدا می‌شود. خوشا به حال افرادی که چنین حالاتی را درک می‌کنند؛ وقتی که حمد و سوره می‌خوانند، توجه می‌کنند و می‌یابند، نه این که می‌دانند، بلکه می‌یابند که خدا با زبان خودشان با آنها حرف می‌زند، حمد و سوره کلام الله است و آنان آن را درک می‌کنند.

  ادامه...

  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث نهم؛ اهتمام به امور مسلمان‌ها، شرط مسلمانی
  خلاصه

  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث نهم؛ اهتمام به امور مسلمان‌ها، شرط مسلمانیاین قانون مواسات است که حمل آن بر استحباب، مشکل است، ولی اتفاقاً عمل به این واجب جا‌نیفتاده است. معمولاً مردم به فکر خود و خانوادۀ خود هستند. به فکر مسافرت خود هستند، به فکر مستحبّات و سفرهای زیارتی هستند، امّا فکر نمی‌کنند که اگر بتوانند برای دختر خواهرشان یک جهیزیۀ خوب تهیّه کنند تا در خانه نماند یا به ازدواج پسر برادرشان کمک کنند، ثواب خیلی بیشتری دارد. کارمند اداره باید نه تنها گره در کار مردم نیندازد، بلکه گره را فوراً باز کند، به افراد معمولی و اشخاص مستضعف که به او مراجعه می‌کنند، رسیدگی کند. پروندۀ افرادی که بلد نیستند یا سواد ندارند را خودش از این اتاق به آن اتاق ببرد تا مشکل را حل کند و با احترام خاصّی ارباب رجوع را به خانه بفرستد. مسلمان واقعی چنین است و کسی که به این صورت گره‌گشایی از مردم نمی‌کند باید بداند که مسلمان واقعی نیست.

  ادامه...

  حضور ناشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی مظاهری در نمایشگاه کتاب تهران با هفده جلد کتاب جدید
  خلاصه

  حضور ناشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی مظاهری در نمایشگاه کتاب تهران با هفده جلد کتاب جدیدمؤسّسۀ فرهنگی مطالعاتی الزّهرا& با ارائۀ هفده مجلّد از تولیدات جدید در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران شرکت می‌کند.

  این منشورات که سیزده مجلّد آن از تألیفات مرجع عاليقدر حضرت آیت‌الله العظمي مظاهري«مدّظلّه‌العالي» است، عبارتند از:

   

  4-1) عوائد القواعد الفقهیّه: این کتاب در چهار جلد منتشر شده و دربردارندۀ تقریرات دروس خارج  قواعد فقهیّۀ آیت‌الله العظمي مظاهري می‌باشد که توسط یکی از شاگردان ایشان حجت‌الاسلام و المسلمین مجید هادی زاده تنظیم و تدوین گردیده است.

  6-5) الثقات الاخیار من رواة الاخبار: اين کتاب که «موسوعۀ رجاليون ثقه» مي‌باشد، حاوی مبانی رجاليِ آیت‌الله العظمي مظاهري و نیز «اسماء، کنيه و القاب» رجاليون ثقه است. این کتاب با ویرایش و اصلاحات جدید، در دو جلد منتشر شده است.

  7) سیروسلوک؛ تخلیه(پیراستن): در این کتاب، منزل چهارم از منازل هفتگانۀ سیروسلوک تبیین شده و در آن به تشریح ریشه‌ها و عوامل پدید آورندۀ خصلت‌های ناپسند، راهکارهای عملی و کاربردیِ تخلیۀ نفس از صفات رذیله تبیین شده است.

  ادامه...

  بیانات معظّم‌له در آیین تجلیل از اساتید حوزۀ علمیّۀ اصفهان - 11/2/1397
  خلاصه

  بیانات معظّم‌له در آیین تجلیل از اساتید حوزۀ علمیّۀ اصفهان - 11/2/1397

  همزمان با فرارسیدن سالروز شهادت استاد شهید آیت‌الله مطهری و روز معلّم، آیین تجلیل از اساتید حوزۀ علمیّۀ اصفهان با حضور و سخنرانی مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی مظاهری«مدّظلّه‌العالی» برگزار شد.

  حضرت آیت‌الله العظمی مظاهری در این آیین با یادآوری جایگاه والای علم در اسلام، موضوع تعلیم و تعلّم علوم دینی را امری مهم و خطیر توصیف کرده و با یادآوری نقش برجستۀ اساتید حوزوی در این زمینه خاطرنشان کردند: امتیاز مهمّ علماء و اساتید حوزه‌های علمیّه این است که توانسته‌اند از صدر اسلام تاکنون، با تعلیم و تعلّم معارف اسلامی، فرهنگ اسلام و تشیّع را زنده نگه دارند و از نسلی به نسل دیگر انتقال دهند.

  ادامه...

  <قبلي                                                                                                           بعدي>
  احکام
  اخلاق
  اعتقادات
  اسرار حج
  مناسک حج
  صوت
  فيلم
  عکس

  هر گونه استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.
  دفتر مرجع عاليقدر حضرت آية الله العظمى مظاهری «مدّظلّه‌العالی»
  آدرس دفتر اصفهان: خيابان عبد الرزاق – کوی شهيد بنی لوحی - کد پستی : 99581 - 81486
  تلفن : 34494691 -031          نمابر: 34494695 -031
  آدرس دفتر قم :خیابان شهدا(صفائیه)- کوی ممتاز- کوچۀ شماره 1(لسانی)- انتهای بن‌بست- پلاک 41
  تلفن 37743595-025 کدپستی 3715617365
  Web:www.almazaheri.org     Email:info [at] almazaheri [dot] org