جستجو :
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَن صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
امروز: ۱۳۹۷ شنبه ۴ فروردين

 
 • درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث سوّم؛ دعا برای رفع گرفتاری دنیوی
 • پیام به اوّلین جشنوارۀ کتاب سال سبک زندگی - 19/12/1396
 • پیام به مراسم افتتاح مدرسۀ علمیّۀ مکتب اهل‌البیت«سلام‌الله‌علیهم» شهر تیران - 19/12/1396
 • درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث دوّم؛ استغفار
 • درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث اوّل؛ گرفتاری دل
 • پیام به به همایش ملّی اخلاق کاربردی در سیرۀ ائّمۀ اطهار«علیهم‌السّلام» با تأکید بر آموزه‌های رضوی«علیه‌السّلام» 7/12/1396
 • درس اخلاق؛ ورود به بهشت با تمسّک عملی به ابعاد شخصیّت حضرت زهرا«سلام‌الله‌علیها»
 • درس اخلاق؛ حقّ‌النّاس، جلسۀ پانزدهم: خیانت در امانت
 • دعوت معظّم‌له به شرکت در راهپیمایی 22 بهمن ماه - 21/11/1396

 • ---->
  تازه هاي پايگاه
  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث چهارم؛ محاسبۀ نفس
  خلاصه

  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث چهارم؛ محاسبۀ نفسانسان باید راجع به اعمال سال گذشته، قدری فکر کند، گفتار و کردار خود را مرور کند و یک حسابرسی دقیق از یک سالی که بر او گذشت، به عمل آورد. اگر اعمال نیکو به جا آورده و پیشرفت داشته است، از خدا سپاس‌گزاری کند و در جهت ازدیاد آن اعمال گام بردارد؛ و چنانچه اعمال زشت، خطا و اشتباه یا گناهانی داشته، با زبانش دیگران را آزرده، حقّ‌النّاس به ذمۀ او آمده و دچار خسران مادی یا معنوی شده است، از خدا عذرخواهی و به درگاه او توبه کند و تصمیم بگیرد که در سال جدید، گذشته را جبران و اعمال خود را اصلاح نماید. این قانون مراقبه به‌صورت مختصر است. در عمل به قانون مراقبۀ مختصر، انسان باید در پایان روز یا در پایان سال، فرض کند دم مرگ است و با چنین حالی اعمال خود را اصلاح کند.

  ادامه...

  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث سوّم؛ دعا برای رفع گرفتاری دنیوی
  خلاصه

  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث سوّم؛ دعا برای رفع گرفتاری دنیوی

  اگر انسان در گرفتاری‌ها، از خدا و از فضل خدا، کمک بخواهد و با دعای «اللَّهُمَ‏ أَغْنِنِي‏ بِحَلَالِكَ‏ عَنْ‏ حَرَامِكَ‏ وَ بِفَضْلِكَ عَمَّنْ سِوَاكَ» خدا را بخواند، پروردگار متعال گرفتاری مادی او را اصلاح می‌کند. البته خداوند مطلق گرفتاری‌های او را اصلاح می‌کند. از متن روایت نیز همین‌طور استفاده می‌شود. بنابراین این دعا، برای کسانی که دختر دارند و در خانه مانده یا برای کسانی که پسر بزرگ دارند و نمی‌توانند او را زن بدهند، برای کسانی که خانه ندارند، برای کسانی که مقروضند، برای کسانی که در مخارج و هزینه‌های زندگی مانده‌اند و بالاخره برای حل همۀ مشکلات و رفع مطلق گرفتاری‌ها تأثیر دارد. معلوم است که اگر انسان واقعاً به فضل خدا متوسّل شود، اگر مقدّر باشد، اگر مانعی در کار نباشد، حتماً پروردگار عالم به فریادش می‌رسد.

  ادامه...

  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث دوّم؛ استغفار
  خلاصه

  شرح چهل حدیث، حدیث دوّم؛ استغفارمطلب مهمّ دیگری که در این روایت آمده، این است که گناه، در دنیا و آخرت انسان را رسوا و مفتضح می‌کند و استغفار، مانع این رسوایی می‌شود. امیرالمؤمنین«سلام‌الله‌علیه» در دعای کمیل می‌فرمایند: «اللّهُمَ اغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتِي تَهْتِكُ الْعِصَم»؛ خدایا آن گناهانی که من را افتضاح می‌کند بیامرز.

  در روایات و ادعیۀ فراوانی می‌خوانیم که خداوند متعال ستّار العیوب است، یعنی عیب‌ها را می‌پوشاند و پرده دری نمی‌کند. امیرالمؤمنین«سلام‌الله‌علیه» در روایتی فرموده‌اند: خداوند سبحان چهل پرده بر بندگان کشیده است، هر گناهی یک پرده را پاره می‌کند و اگر مرتکب چهل گناه شد، همۀ پرده‌ها کنار می‌رود. آنگاه خداوند سبحان به ملائکه‌ای که محافظ انسانند؛ «لَهُ مُعَقِّباتٌ مِنْ بَيْنِ يَدَيْهِ وَ مِنْ خَلْفِهِ»؛ خطاب می‌کند که با پر و بال خود بندۀ مرا بپوشانيد و آبروى او را حفظ كنيد. فرشته ‏ها با پرهاى خود از او پرده پوشى می‌كنند. ولی ناگهان بی‌حیایی به انتها می‌رسد، در این صورت خطاب می‌شود که او را رها کنید، وقتی رهایش کردند، مفتضح و رسوا می‌شود. پس تکرار گناه و گناهِ روی گناه انسان را افتضاح می‌کند، ولی اگر جدّاً توبه و استغفار کند، خداوند متعال گناهان او را می‌بخشد و آثار گناه، از جمله رسوایی و افتضاح را نیز از بین می‌برد.

  ادامه...

  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث اوّل
  خلاصه

  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث اوّلوقتی خدا به جامعه‌ای اعتنا نداشته باشد، مفاسد اخلاقی، اقتصادی و اداری آن جامعه را نابود می‌کند. چه عذابی بالاتر از فساد اخلاقی سراغ دارید؟ چه عذابی بدتر از فساد اداری می‌توانید پیدا کنید؟ چه عذابی خطرناک‌تر از فساد اقتصادی وجود دارد؟ وقتی که خدا اعتنا به جامعه‌ای نداشته باشد، هیچ کس نمی‌تواند این مفاسد را کنترل کند و در پی آن، درد روی درد می‌آید، مصیبت روی مصیبت می‌آید، دردهای ناعلاجی که هرچه می‌خواهند معالجه کنند، همان معالجه بدترش می‌کند.

  جملۀ بعدی روایت می‌فرماید: «وَ أَلْزَمَ قَلْبَهُ أَرْبَعَ خِصَالٍ هَمّاً لَا يَنْقَطِعُ عَنْهُ أَبَداً وَ شُغُلًا لَا يَنْفَرِجُ مِنْهُ أَبَداً وَ فَقْراً لَا يَبْلُغُ غِنَاهُ أَبَداً وَ أَمَلًا لَا يَبْلُغُ مُنْتَهَاهُ أَبَدا» کسی که تمام فکر و ذکر او دنیا و مادیّات است، قلبش از چهار چیز پر می‌شود. گاهی یقین در قلب انسان پیدا می‌شود و الهام خدا در آن قلب وارد می‌گردد، گاهی هم رذالت در قلب نفوذ می‌کند.

  ادامه...

  درس اخلاق؛ ورود به بهشت با تمسّک عملی به ابعاد شخصیّت حضرت زهرا«سلام‌الله‌علیها»
  خلاصه

  درس اخلاق؛ ورود به بهشت با تمسّک عملی به ابعاد شخصیّت حضرت زهرا«سلام‌الله‌علیها»من بارها گفته‌ام از همۀ اهل بیت«سلام‌الله‌علیهم» روایت داریم که فرموده‌اند: مؤمن، یعنی یک شیعه، اینست که باید از نظر عقیده عشق و محبت به ما داشته باشد، از نظر شعار باید شعار ما را داشته باشد و از نظر عمل باید تناسب با ما داشته باشد و الاّ اصلاً شیعه نیست. شیعه آن کسی است که این سه چیز در او موجود باشد: اعتقاد، شعار و عمل. عمل نه مثل آنها، چون نمی‌توانیم، بلکه پیرو آنان و شبیه به آنها باشیم. حضرت زهرا«سلام‌الله‌علیها» در حالی که خوب شوهردار و خوب خانه دار بود و خوب بچه‌دار بود و به تنهایی این سه کار را انجام می‌داد و خسته بود، اما لذت او دل شب و راز و نیاز او دل شب بود. ما باید این تناسب را با حضرت زهرا«سلام‌الله‌علیها» داشته باشیم و الاّ صِرف اینکه حضرت زهرا«سلام‌الله‌علیها» را دوست داریم، این فایده ندارد. فساد اجتماعی جامعۀ ما می‌نمایاند که عشق به حضرت زهرا«سلام‌الله‌علیها» ادعایی بیش نیست.

  ادامه...

  <قبلي                                                                                                           بعدي>
  احکام
  اخلاق
  اعتقادات
  اسرار حج
  مناسک حج
  صوت
  فيلم
  عکس

  هر گونه استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.
  دفتر مرجع عاليقدر حضرت آية الله العظمى مظاهری «مدّظلّه‌العالی»
  آدرس دفتر اصفهان: خيابان عبد الرزاق – کوی شهيد بنی لوحی - کد پستی : 99581 - 81486
  تلفن : 34494691 -031          نمابر: 34494695 -031
  آدرس دفتر قم :خیابان شهدا(صفائیه)- کوی ممتاز- کوچۀ شماره 1(لسانی)- انتهای بن‌بست- پلاک 41
  تلفن 37743595-025 کدپستی 3715617365
  Web:www.almazaheri.org     Email:info [at] almazaheri [dot] org